Věda za Červenými Brýlemi
Meta-analýza z roku 2021 uvádí, že vzhledem k dobře známému mechanismu účinku brýlí a výzkumu, který prokázal, že červené brýle blokující modré světlo účinně podporují kvalitu spánku, je možné brýle doporučit lidem, kteří mají se spánkem problémy.
Studie z roku 2019 publikována v The Journal of Biological and Medical Rhythm Research zjistila, že kombinace KBT (kognitivně behaviorální terapie) a nošení brýlí blokující modré světlo je efektivní ve snížení subjektivní latence spánku a prodloužení celkové doby spánku.
Brýle blokující modré světlo urychlily nástup produkce melatoninu a zvýšily jeho celkovou produkci.
Brýle blokující modré světlo jsou potenciální léčbou nespavosti.
Vystavení se modrému světlu, které vyzařují elektronická zařízení (např. tablety a chytré telefony), ve večerních hodinách může negativně ovlivnit kvalitu spánku a cirkadiánní rytmus.
Nošení červených brýlí 2 hodiny před spaním po dobu 1 týdne zlepšilo spánek u jedinců s příznaky nespavosti v porovnání s nošením čirých brýlí.
Nošení červených brýlí blokující modré světlo před spaním vedlo ke zvýšneí kvality spánku i nálady.
Vystavení se modrému světlu hodinu před spaním snížilo množství hlubokého spánku v porovnání se situací, kdy jedinci nosili brýle blokujícími modré světlo.
Snížení množství modrého světla z obrazovek mobilních telefonů během noci vede u studentů ke zlepšení rychlosti usínání, kvality spánku i k lepšímu fungování během dne.
Studie z roku 2006 uvádí, že brýle blokující modré světlo představují elegantní prostředek, jak zabránit snížení produkce melatoninu vyvolané modrým světlem.
Tato studie naznačuje, že nošení červených brýlí může být účinnou a bezpečnou intervencí pro pacienty s poruchou opožděné spánkové fáze.
Brýle blokující modré světlo v porovnání s čirými brýlemi významně ztlumily večerní snížení produkce melatoninu vyvolané LED osvětlením. Rovněž snížily bdělost před spaním.